6Na zámek s Janem Žižkou

Na zámek s Janem Žižkou

Zámek v Dolním Adršpachu se může chlubit bohatou historií i zajímavou architekturou. Tato podsklepená dvoupatrová renesanční budova z lomového kamene na první pohled zaujme svou dvoupatrovou pětibokou věží. Ale pozor! Na místě dnešního zámku se už v 15. století nacházela tvrz pánů Berků z Dubé. Svou současnou podobu získal zámek až za vlastnictví rodu Nádherných, tedy od třetiny 19. století až do konce druhé světové války. Poté sloužil jako ubytovna pro učně či archiv. Nyní jsou v zámku umístěny expozice Muzeum Adršpašska, dobová expozice Z časů Nádherných a Muzeum pískovcového lezení. A co skrývá tajemné zámecké sklepení? Únikovou hru pro celou rodinu!

Zámek Adršpach
  • Dolní Adršpach 75
  • 549 52 Adršpach
Jak se sem dostat veřejnou dopravou?
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

V zahradě zámku Adršpach se můžeme potkat s husitským vojevůdcem Janem Žižkou z Trocnova! Prověříme si s ním svou znalost dobových zbraní a dojde i na ukázky historického boje! Vyzkoušet si budeme moci také stylové oblečení. Máte řadu zvídavých dotazů? Odpoví vám na ně historička na tematické besedě. Děti také jistě ocení malování na obličej. A že by to chtělo něco na památku? Dobře, tak co třeba památeční fotografie?

Doba trvání zážitku je cca 2,5 hodiny. 

Husitské války byly náboženským válečným konfliktem, který sužoval naše území od roku 1419 do roku 1434. V Adršpachu boje zasáhly především stejnojmenný skalní hrad. Na přelomu dvacátých a třicátých let se ho zmocnil jeden z husitských hejtmanů. Se svými spolubojovníky odsud podnikal bojové výpady do Slezska. Slezané proto později hrad raději koupili a zbořili ho.

V Kladském pomezí se husitské války dotkly také například Jaroměřska, Náchodska, Českoskalicka či Broumovska, na polské straně víme například o útoku na Radków či Bystrzycy Kłodzkou.

Víte, že?

…v nedalekých Velkých Petrovicích se nachází Žižkova (někdy také Vavřenova) lípa? Jde o památný strom, u něhož podle pověsti odpočíval Jan Žižka po útocích na hrad Vlčinec.