20. 09. 2021 Aktualita

Kladské pomezí se rozloučilo s Festivalem zážitků

sdílet
Kladské pomezí se rozloučilo s Festivalem zážitků
V sobotu 18. září proběhlo v parku Aloise Jiráska v Hronově slavnostní zakončení třetího a zároveň posledního ročníku česko-polského projektu s názvem Festival zážitků. 
Pro malé i velké návštěvníky byl připraven nabitý program v podobě zážitkové stezky, která představila letošní prázdninové aktivity na téma tradice. Pohodovou atmosféru vykouzlily ukázky nejrůznějších řemesel, jako například paličkování či zpracování lnu, a nechyběl ani jarmark regionálních výrobků z Kladského pomezí.

Děti si dále užily tvořivé dílny a pohádky v podání Klubu loutkářů z Úpice. Příjemnými hudebními tóny program obohatil koncert kapely Prima Jazz Band. Hřebem celého odpoledne bylo vystoupení sympaťáků ze skupiny Flyingboys Kolín, kteří předvedli vtipné akrobatické kousky. Největší a nejrozsáhlejší projekt v historii neziskové organizace Kladské pomezí, který dostal název Festival zážitků, se začal rodit před šesti lety. Inspirován byl celosvětovým trendem zážitkového cestovního ruchu, ale jeho cílem bylo i zatraktivnění méně navštěvovaných míst a rovnoměrné rozptýlení návštěvníků po našem regionu.

V průběhu tří let, vždy během letních prázdninových měsíců, kdy byl projekt realizován, ožila oblast česko-polského pohraničí více než 200 zážitkovými akcemi na 27 různých místech. Festivalové aktivity nalákaly přibližně 20 tisíc návštěvníků, kteří se seznámili se stěžejními tématy regionu. V prvním roce to byli osobnosti. Především česká část Kladského pomezí je výjimečná tím, že se zde narodila, žila či tvořila řada velkých českých literátů, jako Božena Němcová, Karel Čapek či Josef Škvorecký. Tématem dalšího ročníku byla vojenská historie. Díky své poloze na hranicích se v regionu odehrála řada historických událostí, jejichž stopy jsou dodnes patrné. K těm nejvýznamnějším patří prusko-rakouská válka roku 1866 nebo výstavba vojenského opevnění v době před druhou světovou válkou.

Letošním a zároveň posledním tématem se staly tradice. Fenoménem regionu je tkalcovství, ale také třeba ochotnické divadlo. Jiráskův Hronov je nejstarším festivalem ochotnického divadla v Evropě. Proto není divu, že jeden ze zážitků probíhal právě tam. Na zámku Adršpach se návštěvníci seznámili s historií lnářství, v polické Dřevěnce si mohli vyzkoušet rozličné tradiční techniky tvoření a v Domku Boženy Němcové v Červeném Kostelci bylo každý týden představeno jedno z tradičních řemesel.