28Štědrý den v Pevnosti Josefov

Štědrý den v Pevnosti Josefov

O Štědrém dnu Vás v turistickém areálu Bastion I a podzemí čeká již tradičně rodinná hra. V kasematech budou připravené dílničky. Výrobek si každý může odnést domů a doplnit si tak vánoční výzdobu o vlastnoručně vyrobený kousek. A protože jsme v Josefově, proběhne tradičně i střelba ze střelecké galerie, kterou obstará Klub vojenské historie Josefov. Na programu jsou i prohlídky vedené průvodcem v dobové uniformě. Skauti přinesou a budou strážit Betlémské světlo.

Pevnost Josefov
  • Bastion I. a podzemí
  • Okružní 34
  • Jaroměř-Josefov
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

Josefov je pevnostním městem, které bylo vybudováno v 18. století na obranu před Pruskem, jež zpochybňovalo nároky Marie Terezie na trůn. Pojmenováno bylo po Josefu II., synovi Marie Terezie. Právě on předával vojsku celý komplex k užívání. Pevnost však nikdy plně nesloužila svému původnímu účelu, v různých válečných konfliktech našla uplatnění jako zbrojnice, skladovací prostor, lazaret či zajatecký tábor. 

Víte, že?

... stavba josefovské pevnosti s sebou přinesla i regulaci toků řek Úpy a Metuje a jejich soutok se tak nachází cca o 700 metrů dále, než byl původně?