3Architektem pod vedením Dušana Jurkoviče

Architektem pod vedením Dušana Jurkoviče

V rámci netradiční interaktivní prohlídky zámeckých exteriérů se seznámíme s prací architekta a budeme si ji moci i sami vyzkoušet. Oživlá postava Dušana Jurkoviče, autora poslední přestavby zámku, nám vysvětlí různé stavební postupy. Nově nabyté vědomosti si pak budeme moci vyzkoušet v praxi – při tvorbě vlastního návrhu zámecké zahrady.

Zámek Nové Město nad Metují
  • Husovo náměstí 1201
  • 549 01 Nové Město n. Metují
Jak se sem dostat veřejnou dopravou?
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

Renesanční zámek Nové Město nad Metují je součástí městské památkové rezervace. Byl vybudován jako součást opevnění města z původně gotického hradu. Rodina současných majitelů zámek zakoupila na začátku 20. století a nechala jej upravit na moderní rodinné sídlo – zámek byl vybaven např. vodovodem, ústředním topením, telefonem či výtahem. Tato adaptace, jejímž autorem je věhlasný architekt Dušan Jurkovič, je vysoce ceněna. Zámek byl v roce 1948 znárodněn, do rukou majitelů se vrátil zpět až v roce 1992.

Dušan Jurkovič byl slovenským architektem, který propojoval secesní architekturu s lidovými prvky, čímž vytvořil nezaměnitelný, až pohádkově působící styl. Je považován za zakladatele slovenské moderní architektury.

Kromě přestavby zámku Jurkovič v okolí Nového Města nad Metují navrhl také Bartelmusovu vilu a Bartoňovu útulnu v Pekle sloužící stále jako restaurace. Nad nedalekým Náchodem vybudoval turistickou chatu s rozhlednou. Období, kdy působil v našem regionu, je v jeho životě považováno za šťastné a úspěšné.