8Boj o dubenskou bažantnici

Boj o dubenskou bažantnici

Přírodní rezervace Dubno je zachovalý lužní les, který jak už název napovídá, tvoří především duby. Tento les se v roce 1866 stal místem velkého vojenského střetu nazývaného bitva u České Skalice. Na vlastní oči se přesvědčíme, že na mnoha zdejších stromech jsou dodnes patrné stopy po tomto konfliktu. Stojí tu rovněž největší pomník obětem prusko-rakouské války na Českoskalicku. Monumentální Spící lev se nachází nedaleko budovy staré hájovny. A proč přírodní rezervace? Žije zde totiž více než sedmdesát druhů měkkýšů.

Přírodní rezervace Dubno (150 m za Farmou Dubno)
  • Kleny 29
  • 549 08 Provodov-Šonov
Jak se sem dostat veřejnou dopravou?
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

V dubenské bažantnici nedaleko České Skalice se vrátíme až do roku 1866. Tehdy zde zuřila bitva mezi pruskými a rakouskými vojáky. Zajímá vás vojenská taktika, která se tenkrát používala? Nebo si snad máte chuť vyzkoušet, jak se správně zachází s puškou? Chtěli byste si vyrobit opravdovou funkční patronu? Pomohou nám členové 5. praporu polních myslivců ve svých typických uniformách. A možná v lesním mlází narazíme i na skutečného nepřítele… Na tento zážitek si doporučujeme vzít pohodlné volnočasové oblečení a pevnější obuv.

Česká Skalice a sousedící přírodní rezervace Dubno patří mezi mnoho míst východních Čech, která v létě roku 1866 bezprostředně zasáhl válečný konflikt. Vypukla totiž prusko-rakouská válka, někdy také nazývaná sedmitýdenní. Jak začala? Jako důsledek vzájemného soupeření Pruska a Rakouska o vůdčí mocenské postavení v Evropě.

Bitva u České Skalice byla jedním z nejkratších, ale zároveň nejkrvavějších střetů této války. Během pouhých čtyř hodin tu přišlo o život nebo bylo zraněno téměř sedm tisíc vojáků a více než dvě stě koní.

Víte, že?

… k bitvě u České Skalice vůbec nemuselo dojít? Jeden z rakouských velitelů totiž neposlechl rozkaz vrchního velitele a zaútočil proti postupujícím pruským jednotkám.