4Den řemesel a venkovských tradic

Den řemesel a venkovských tradic

Muzeum lidové kultury sudetského pohoří v Kudowě-Zdrój – Pstrążnem je jediným skanzenem v Dolním Slezsku a zároveň jedním z nejmalebnějších míst celého Polska. Dochované budovy i ty, které sem byly přesunuty, přibližují různé podoby života občanů regionu, kde se stýkají tři kultury – česká, německá a polská. Součástí objektů jsou i autentické předměty, vybavení a nářadí. Muzeum je koncipováno jako otevřené – do každé budovy je možné vejít a stát se na chvíli hostem někdejších majitelů.

Muzeum lidové kultury sudetského pohoří
  • ul. Pstrążna 14
  • 57-350 Kudowa-Zdrój
Jak se sem dostat veřejnou dopravou?
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

Skanzen Pstrążna nám přiblíží každodenní život obyvatel dávných vesnic Kladského pomezí. Čekají na nás ukázky kovářství, ševcovství, keramiky, tkaní, zdobení perníků, výroby papíru, pletení košíků, mlácení obilí cepy i jeho následné umletí. Vyzkoušíme si, jak upéct chleba nebo vyprat prádlo bez chemických prostředků s využitím starého prádelního vybavení. Představíme si také staré dětské hry, jako je střílení z praku. Součástí zážitku budou i vystoupení lidových souborů a soutěže o ceny.

Kudowský skanzen má pro návštěvníky připraveny také tematické programy. Například na Velikonoční pondělí vítá přicházející hosty galbrutem, tedy typickým regionálním svátečním pečivem, a horkým „sudetským“ čajem.

Návštěvníci se zde také mohou seznámit s tradičními velikonočními zvyky včetně těch českých – litováním a dynováním. Na děti čekají venkovní hry a zábava – cvrnkání vajíček do důlku a hledání ukrytých čokoládových vajíček.

Víte, že?

... v těsném sousedství skanzenu se nachází bylinková zahrada baby Jagy? Jedná se o naučnou stezku, která nám představuje jedovaté rostliny z našich polí a luk a seznámí nás i s pověstmi z okolí.

  • Kostnice
  • Muzeum hraček
  • Kudowa-Zdrój