8Hronovem po stopách ochotníků

Hronovem po stopách ochotníků

Hronov je malé, zhruba šestitisícové městečko, v němž se narodila a žila řada významných osobností různých oborů lidské činnosti. Jirásek, Čapek či Hostovský jsou těmi nejznámějšími z nich. Pro mnoho lidí je však Hronov neodmyslitelně spojen s ochotnickým divadlem, jehož tradice sahá téměř dvě stě let do minulosti. V souvislosti s tím musíme zmínit Jiráskův Hronov – mezinárodní festival amatérského divadla. Festival si v tomto roce připomene již devadesát let od svého vzniku, a je tak nejstarší přehlídkou amatérského divadla v celé Evropě.

Kulturní a informační středisko Hronov
  • náměstí Čs. armády 500
  • 549 31 Hronov
Jak se sem dostat veřejnou dopravou?
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

Během komentované procházky po městě se seznámíme se slavnými rodáky, kteří se významnou měrou zasloužili o vznik tradice ochotnictví v Hronově, a s místy s nimi spojenými. Naše cesta skončí v Jiráskově divadle. Zkusili jste si někdy, co vše předchází tomu, než se herec objeví na jevišti divadla? Ne? Proto se podíváme do divadelního zákulisí, zkusíme se nalíčit, ustrojit do kostýmu a zahrát připravenou roli.

Zakladatelem hronovského ochotnického divadla byl Antonín Knahl, místní hodinář. Alois Jirásek ho ve své kronice U nás přenesl do postavy Kaliny. Před postavením budovy Jiráskova divadla se divadlo v Hronově hrálo na různých místech: po hospodách, v hotelu U Mostu, ve Slavii atd.

Slavnostního položení základního kamene divadla se Alois Jirásek dokonce zúčastnil osobně. Jeho dostavby a otevření se bohužel nedožil.

Víte, že?

… vodě z minerálních pramenů Regnerka a Hronovka, které se nacházejí v hronovském parku, se podle zvláštního zápachu říká také Prdlavka?

  • Jiráskův domek