Na trase mezi Prahou a Kudowou-Zdrój vás bohužel čeká mnoho přestupů, cesta vám zabere zhruba tři až čtyři hodiny. Variant je několik, ale nejpohodlněji se jeví cesta vlakem přes Pardubice, Hradec Králové a Starkoč do Hronova, kde přesednete na přímý autobus do Kudowy. Z hlavního nádraží vyrazte v 6:24 nebo v 8:24. Ze Starkoče lze také volit variantu přes Náchod.
Spojení mezi Wroclawí a Kudowou je celkem dobré, za zhruba tři hodiny se buď přímo nebo s jedním přestupem v Klodzku dostaneme na místo.
Praha - Kudowa-ZdrójMuzeum hraček bylo otevřeno v prosinci 2002. Na rozloze téměř 400 m2 si prohlédneme několik tisíc exponátů představujících průřez evropským hračkářstvím od nejstarších dob po 80. léta 20. století. Jedná se o největší výstavu hraček v Polsku. Muzeum zahrnuje hračky mnoha druhů (stavebnice, figurky, hry atd.) z různých materiálů (dřevěné, plechové, plyšové aj.) a kolekce je každoročně doplňována. Hračky jsou navíc v rámci nabízených vzdělávacích programů dávány do historických souvislostí doby, ve které vznikaly.
František Štěpán byl významným řezbářem samoukem. Proslavil se především výrobou pohyblivého betlému, který je k vidění v Czermne. Kromě něj vytvořil ještě dřevěné varhany, které se skládají z 270 píšťal a 10 rejstříků.
František Štěpán tvořil pohyblivý betlém od svých 15 let. Tehdy měl k dispozici pouze kapesní nožík, kterým zpracovával lipové dřevo. Po dvaceti letech náročné tvůrčí práce vyrobil 250 figurek. Byly nejprve ovládány ručně, po zavedení elektřiny ale začal být používán tento pohon. Figurky představují běžný život pastýřů, měšťanů a také samozřejmě narození Ježíše Krista.
… ve Štěpánově pohyblivém betlémě je možné rozpoznat i existující budovy, např. kłodzkou radnici či bardskou baziliku?