4Kdo si hraje, nezlobí

Kdo si hraje, nezlobí

V dílnách Muzea hraček v Kudowě-Zdrój se seznámíme s tvůrcem pohyblivého betlému v obci Czermna, Františkem Štěpánem. Budeme mít možnost seznámit se s jeho tvorbou a pocítit atmosféru dávných časů a přitom sledovat a poslouchat více než stoleté dílo. Podobně jako František si budeme moci vyzkoušet vlastní schopnosti při práci se dřevem a jako památku na tyto chvíle si vyrobit výjimečnou hračku. Kromě toho obdrží každý návštěvník zvláštní slevu na vstup do Muzea hraček.

Muzeum Zabawek (Muzeum hraček)
  • Zdrojowa 46B
  • 57-350 Kudowa-Zdrój
Jak se sem dostat veřejnou dopravou?
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

Muzeum hraček bylo otevřeno v prosinci 2002. Na rozloze téměř 400 m2 si prohlédneme několik tisíc exponátů představujících průřez evropským hračkářstvím od nejstarších dob po 80. léta 20. století. Jedná se o největší výstavu hraček v Polsku. Muzeum zahrnuje hračky mnoha druhů (stavebnice, figurky, hry atd.) z různých materiálů (dřevěné, plechové, plyšové aj.) a kolekce je každoročně doplňována. Hračky jsou navíc v rámci nabízených vzdělávacích programů dávány do historických souvislostí doby, ve které vznikaly.

František Štěpán byl významným řezbářem samoukem. Proslavil se především výrobou pohyblivého betlému, který je k vidění v Czermne. Kromě něj vytvořil ještě dřevěné varhany, které se skládají z 270 píšťal a 10 rejstříků.

František Štěpán tvořil pohyblivý betlém od svých 15 let. Tehdy měl k dispozici pouze kapesní nožík, kterým zpracovával lipové dřevo. Po dvaceti letech náročné tvůrčí práce vyrobil 250 figurek. Byly nejprve ovládány ručně, po zavedení elektřiny ale začal být používán tento pohon. Figurky představují běžný život pastýřů, měšťanů a také samozřejmě narození Ježíše Krista.

Víte, že?

… ve Štěpánově pohyblivém betlémě je možné rozpoznat i existující budovy, např. kłodzkou radnici či bardskou baziliku?