6Muzeum učí i baví

Muzeum učí i baví

Muzeum dávného kupectví je jediné místo v Polsku, které připomíná kupeckou tradici a které shromažďuje exponáty spojené s obchodem. Świdnica byla totiž před několika sty lety kupeckým městem. V muzeu můžeme vidět, jak vypadala lékárna na přelomu 19. a 20. století včetně originálního nábytku a původních nádob na léky. Můžeme si zajít do krčmy nebo koloniálu z počátku 20. století, kde naši pozornost upoutají tehdejší reklamy nebo plechové krabičky na kávu, čaj či sladkosti. Ve sbírkách muzea se nacházejí také unikátní dobové váhy – mezi nejcennější patří tržní váhy z 18. století nebo jediný dochovaný exponát na celém světě, váha systému Rademacher & Gruedelbach.

Muzeum dávného kupectví
  • Rynek 37
  • 58-100 Świdnica
Jak se sem dostat veřejnou dopravou?
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

V muzeu nemusí být jen nuda! Dozvíme se, k čemu se používal loket a stopa a jak se to dělalo, když ještě nebyly kalkulačky a pokladny. Čekají na nás hádanky, rébusy, měření, vážení i počítání, tedy všechno to, co musí správný kupec dokonale ovládat. Příjemné chvíle tu mezi dobovými exponáty stráví děti i rodiče.

Świdnica byla založena v polovině 13. století a rychle se stala důležitým centrem řemesel a obchodu, což bylo do značné míry zapříčiněno geografickou polohou města. Bylo zde možné sehnat zboží z celého světa – prodával se tu samet, satén, damašek, benátské zlato i stříbro. Do města byl dodáván také pepř, šafrán, zázvor, cukr, rozinky, kamenec, mýdlo, křída či síra.

Obchodní význam středověké Świdnice posilovalo také ve velké míře místní pivo, které město proslavilo po celé Evropě. Świdnické pivo se pilo třeba v Praze, Krakówě, Wrocławi, Toruńi, Budě, Heidelbergu i Pise, a to v tzv. świdnických sklepech.

Víte, že?

… posledních padesát let se na świdnickém náměstí každou první neděli v měsíci koná bleší trh, na kterém se shromažďují sběratelé, lovci rarit a milovníci předmětů, které již není možné koupit v obchodech?