1Načerpej historii v Muzeu papírenství

Načerpej historii v Muzeu papírenství

Muzeum papírenství v Dusznikách-Zdrój se nachází v papírenském mlýně z 16. století. Budova je jedním z architektonicky nejzajímavějších průmyslových objektů v celé Evropě. Ozdoby ve tvaru růžic a půlrůžic nad okny stejně jako přístřešky ve tvaru ulity, které chrání sušárnu proti dešti, se nenacházejí na žádné jiné papírně. Jedním z nejzajímavějších prvků mlýna je sada nástěnných maleb, tzv. polychromií, z dob, kdy ve mlýně bydleli jeho bývalí majitelé. Stálé expozice muzea prezentují historii papíru a způsoby jeho výroby ve světě, v Polsku i ve Slezsku a také polské papírové peníze a papírové umění.

Muzeum papírenství Duszniki-Zdrój
  • Kłodzka 42
  • 57-340 Duszniki-Zdrój
Jak se sem dostat veřejnou dopravou?
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

Během naší návštěvy v památném papírenském mlýně se dopodrobna seznámíme s historií papíru i papírenství. Následně si sami zkusíme vyrobit papír s vodoznakem, umělecký papír s rostlinnými komponenty nebo list papíru s otiskem dlaně. Výrobky si můžeme odnést s sebou jako památku na návštěvu muzea. 

KAPACITA OMEZENA! DOPORUČUJEME REZERVACI NA TEL. Č. +48 74 862 74 26 NEBO NA E-MAILU edukacja@muzpap.pl.


Tradice produkce papíru v dusznickém papírenském mlýně sahá do druhé poloviny 16. století. Až do dnešních dní se tu používají středověké metody výroby. Změnila se pouze surovina…

Jednou z mnoha zajímavostí v dusznickém muzeu je bezpochyby „sloní papír“. Vyrábí se z papírenské buničiny, která se z poloviny skládá z prvků sloního trusu. Tuto surovinu má muzeum k dispozici díky spolupráci s wroclawskou zoo.

Víte, že?

… dusznický mlýn je spolu s podobnými zařízeními v České republice (Velké Losiny) a Německu (Homburg) kandidátem na zápis na seznam UNESCO?

  • Socha Chopina