9Návrat k zanikajícím řemeslům

Návrat k zanikajícím řemeslům

Stezka mizejících řemesel vznikla v r. 2002, kdy její zakladatel převezl ze své rodné vsi Potok nedaleko Sandomierze do Kudowy-Zdrój větrný mlýn Koźlak. Kolem něj byly postupně stavěny dřevěné chatky. V areálu najdeme např. hrnčířskou dílnu, kde probíhají ukázky výroby hliněných nádob na hrnčířském kruhu i workshopy pro děti i dospělé. V další chalupě stojí pec na dřevo, ve které se peče venkovský chléb. Z dalších budov jmenujme kovárnu, chalupu ručních prací, chalupu s lidovými kroji i zastřešené místo sloužící k hostinám při ohni. Stezku vlastní a pečuje o ni rodinná firma, v níž neustále pracují čtyři generace.

Stezka mizejících řemesel
  • Chrobrego 43 a
  • 57-350 Kudowa-Zdrój
Jak se sem dostat veřejnou dopravou?
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

Seznámíme se s dnes již zanikajícími řemesly, jako jsou hrnčířství, kovářství nebo tkalcovství. Každý z nás si zde bude moci vytvarovat na hrnčířském kruhu svoji hliněnou mističku a odnést si ji s sebou na památku. Návštěvu zakončíme ochutnávkou venkovského chleba se sádlem.

Ve zvěřinci, který je součástí areálu, můžeme obdivovat různé zvířectvo, např. pávy, bažanty, jeleny, kozy, dikobrazy či skotské býky stejně jako některé exotické druhy, jako jsou velbloudi, zebry nebo miniaturní opice.

Jen pár set metrů od areálu se nachází kostnice, jediná v Polsku, jejíž interiér je obložen více než třemi tisíci lebek a kostí. Dalších více než dvacet tisíc kostí je shromážděno ve sklepním prostoru.

Víte, že?

… okolí Kudowy-Zdrój se říká Český koutek? Jedná se o území jedenácti vesnic, v nichž žila již od 11. století česká menšina v Kladsku. Svého času tu bydlelo i přes pět tisíc Čechů, v současnosti už to jsou jen jednotlivci.

  • Muzeum hraček
  • Kostnice
  • Větrný mlýn