3Oáza míru ve válce – objevujeme zámek Żelazno

Oáza míru ve válce – objevujeme zámek Żelazno

Historie zámku Żelazno sahá do 17. století. Na pozůstatcích někdejšího panství byl v letech 1797 až 1798 postaven barokní palác. Ten v roce 1836 koupil Hermann Dietrich Lindheim, majitel textilních továren ve Slezsku i Čechách. V té době byl přes zámecký park vykopán kanál. Měřil šestnáct set metrů a zásoboval vodou tkalcovnu v sousedních Krosnowicích. V letech 1869 až 1871 dostal zámek neobarokní ráz. Čím se může pochlubit? Například plesovým sálem se zrcadly i unikátní oranžerií. V 19. století se park stal vyhledávaným cílem turistů i pacientů z Lądku-Zdrój. Po druhé světové válce měl zámek různé využití. Jeho současní majitelé mu teď systematicky vracejí dávný lesk.

Zámek Żelazno
  • Żelazno 54
  • 57-361 Żelazno
Jak se sem dostat veřejnou dopravou?
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

Během procházky po zámeckém parku se seznámíme s vojenskými dějinami vsi Żelazno. Pak se zúčastníme stratigrafického workshopu. O co půjde? Nechme se překvapit! Zároveň se naučíme rozpoznat období vzniku zámeckých základů, k čemuž nám bude nápomocen architekt. Připraveno bude rovněž různé nářadí, díky kterému se budeme moci ponořit do struktury kamene.

Původní panství, na jehož místě byl zámek Żelazno postaven, bylo zničeno v období třicetileté války.

V 16. století se v kladském hrabství šířil protestantismus. Ten převzala většina obyvatelstva, a to i v Żelazně. Vítězství vojsk císaře Ferdinanda II. v bitvě na Bílé hoře zapříčinilo, že protestantské obyvatelstvo bylo vystaveno represím. Jenže mnoho občanů, včetně těch z Żelazna, si to nenechalo líbit, vytvořilo obranný spolek a bojovalo proti císařskému vojsku. Během střetů, které skončily porážkou spolku, zemřelo kolem dvou set mužů.

Víte, že?

… se v zámku nachází tajné průchody obestřené tajemstvím, ve kterých možná můžeme potkat i duchy dávných obyvatel zámku?