4Panství Sarny kdysi i dnes

Panství Sarny kdysi i dnes

Zámek Sarny, zvaný také Scharfeneck, je rozhlehlý rezidenční a hospodářský komplex stojící na skalnatém výběžku nad řekou Ścinawkou. Jeho počátky sahají do 15. století, jeho hlavní budova však byla postavena až v roce 1590. Panství po několik staletí patřilo rodu von Götzenových. Ti dostavěli letní palác a kapli svatého Jana Nepomuckého. Po druhé světové válce zde působila polská obdoba JZD. Po jeho likvidaci začal zámek chátrat. Od roku 2013 se ho noví majitelé snaží přestavět, opravit a připomenout jeho původní obranný charakter s cílem zpřístupnit tuto pozoruhodnou rezidenci veřejnosti. A to nejen pro prohlídky, ale také kulturní a společenské akce, jako jsou například koncerty či muzikantské dílny.

Zámek Sarny
  • Ścinawka Górna 40e
  • 57-410 Ścinawka Średnia
Jak se sem dostat veřejnou dopravou?
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

Navštívíme panství Sarny a podíváme se na pozůstatky opevnění zámku. Seznámíme se s historií tohoto místa i jeho dlouholetých vlastníků, rodu von Götzenů. Obrannou funkci si připomeneme střelbou z paintballové pistole. Vybereme si minci s erbem zámku a ve sklepení vyhledáme zajímavé vojenské prvky.

V době třicetileté války tehdejší majitelé zámku, členové rodu von Reichenbachů, podporovali protestanty.
Po vítězství císařských vojsk jim proto byl zkonfiskován majetek a panství přešlo do rukou rodu von Götzenů.
Jeden z nich, hrabě Gustav Adolf von Götzen, v roce 1905 jako guvernér Německé východní Afriky krvavě potlačil povstání kmene Maji Maji.

Ve středověku byla v Sarny postavena rytířská věž. Zajímavostí celého komplexu je dochovaná střílna a otvor pro dělo. Svůj půvab má rovněž historický park, v němž najdeme několik třísetletých dubů.

Víte, že?

... v dvorní kapli sv. Jana Nepomuckého se nachází malby představující život tohoto světce. Jsou vytvořeny v iluzionistickém stylu, takže budí dojem skutečnosti. Malby pravděpodobně přecházely ve skutečnou oponu, která oddělovala hraběcí lože od kaple v prvním patře.