7S bratry Čapkovými do světa fantazie

S bratry Čapkovými do světa fantazie

V Muzeu bratří Čapků se interaktivní formou seznámíme s dílem obou bratrů. Mladší účastníci si po vzoru pejska a kočičky – hlavních hrdinů knížky Josefa Čapka – zkusí upéct dort nebo zašít pejskovi kalhoty. Starší návštěvníci si budou moci sestavit svého robota, a připomenout si tak vědeckofantastické drama R.U.R., jehož autorem je mladší z bratrů, Karel.

Muzeum bratří Čapků
  • Náměstí K. Čapka 147
  • 542 34 Malé Svatoňovice
Jak se sem dostat veřejnou dopravou?
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

Muzeum bratří Čapků vzniklo v rodném domě Karla Čapka a každý z bratrů v něm má svou expozici. Karlova je zaměřena na pobyt rodiny v Malých Svatoňovicích a jednotlivá období a oblasti jeho činnosti (literatura vč. tvorby pro děti, žurnalistická činnost, fotografie, kresba…). Josefova tvoří průřez celou jeho malířskou tvorbou a je doplněna dokumenty z jeho života. Obě expozice uvádí při vstupu do muzea soubor uměleckých fotografií z regionu, jejichž autorem je rodák z nedaleké Jilemnice Zdenko Feyfar. Muzeum bratří Čapků vzniklo v rodném domě Karla Čapka a každý z bratrů v něm má svou expozici. Karlova je zaměřena na pobyt rodiny v Malých Svatoňovicích a jednotlivá období a oblasti jeho činnosti (literatura vč. tvorby pro děti, žurnalistická činnost, fotografie, kresba…). Josefova tvoří průřez celou jeho malířskou tvorbou a je doplněna dokumenty z jeho života. Obě expozice uvádí při vstupu do muzea soubor uměleckých fotografií z regionu, jejichž autorem je rodák z nedaleké Jilemnice Zdenko Feyfar.

Bratři Karel a Josef Čapkové byli mnohostrannými umělci meziválečné doby. Oba byli spisovatelé, zpočátku tvořili dokonce společně. Karel navíc působil jako novinář, Josef je známější spíše jako malíř.

V parčíku před budovou muzea se nachází bronzové sousoší obou bratrů v životní velikosti. Jen kousek od něj se nachází pramen, dle pověsti léčivý, díky kterému se Malým Svatoňovicím také často říká Studánka. Bratři Čapkové svůj rodný kraj nazývali Krakonošovou zahradou.

Víte, že?

… mezinárodně používané slovo robot, jehož autorství je připisováno Karlu Čapkovi, ve skutečnosti vymyslel jeho bratr Josef a pochází ze slova slovanského původu „robota“, tedy práce?