Do Malých Svatoňovic se nejlépe dostanete vlakem. Spojení mezi Prahou a Trutnovem jezdí oběma směry téměř každou hodinu. Zhruba polovina spojů je navíc bez přestupu, v některých případech si cestou z Prahy budete muset udělat zastávku v Hradci Králové či v Hradci Králové a Pardubicích.
Z Wroclawi se do Malých Svatoňovic dostanete nejlépe přes Hradec Králové, kam dojedete autobusem. Poté přesednete na vlak, který vás doveze (většinou již přímo) do Malých Svatoňovic.
Praha - Malé SvatoňoviceMuzeum bratří Čapků vzniklo v rodném domě Karla Čapka a každý z bratrů v něm má svou expozici. Karlova je zaměřena na pobyt rodiny v Malých Svatoňovicích a jednotlivá období a oblasti jeho činnosti (literatura vč. tvorby pro děti, žurnalistická činnost, fotografie, kresba…). Josefova tvoří průřez celou jeho malířskou tvorbou a je doplněna dokumenty z jeho života. Obě expozice uvádí při vstupu do muzea soubor uměleckých fotografií z regionu, jejichž autorem je rodák z nedaleké Jilemnice Zdenko Feyfar. Muzeum bratří Čapků vzniklo v rodném domě Karla Čapka a každý z bratrů v něm má svou expozici. Karlova je zaměřena na pobyt rodiny v Malých Svatoňovicích a jednotlivá období a oblasti jeho činnosti (literatura vč. tvorby pro děti, žurnalistická činnost, fotografie, kresba…). Josefova tvoří průřez celou jeho malířskou tvorbou a je doplněna dokumenty z jeho života. Obě expozice uvádí při vstupu do muzea soubor uměleckých fotografií z regionu, jejichž autorem je rodák z nedaleké Jilemnice Zdenko Feyfar.
Bratři Karel a Josef Čapkové byli mnohostrannými umělci meziválečné doby. Oba byli spisovatelé, zpočátku tvořili dokonce společně. Karel navíc působil jako novinář, Josef je známější spíše jako malíř.
V parčíku před budovou muzea se nachází bronzové sousoší obou bratrů v životní velikosti. Jen kousek od něj se nachází pramen, dle pověsti léčivý, díky kterému se Malým Svatoňovicím také často říká Studánka. Bratři Čapkové svůj rodný kraj nazývali Krakonošovou zahradou.
… mezinárodně používané slovo robot, jehož autorství je připisováno Karlu Čapkovi, ve skutečnosti vymyslel jeho bratr Josef a pochází ze slova slovanského původu „robota“, tedy práce?