Trasu Praha – Bystrzyca Klodzka absolvujete s třemi přestupy, první vás čeká v Pardubicích, druhý v Ústí nad Orlicí, poslední pak v Miedzylesie. Počítejte se zhruba čtyřmi hodinami na cestě. Vzhledem k nízké frekvenci spojů je nutné vyrazit vlakem z Prahy, hlavního nádraží již ve 4:49.
Z Wroclawi do Bystrzyce Klodzke se vydejte přímým vlakem v 8:15. Je-li to na vás příliš brzo, můžete zvolit také autobusovou variantu v 9:10, v tomto případě se však nevyhnete přestupu v Klodzku.
Praha - Bystrzyca KlodzkaV místech, kde leží Bystrzyca Kłodzka, se původně nacházela česká osada. Ve 13. století zde Havel z Lemberka založil vesnici pro německé kolonisty. Dodnes v ní můžeme obdivovat zachovalou architekturu včetně středověkých hradeb. Místní tradici dřevozpracujícího průmyslu a především továrnu na výrobu zápalek od roku 1964 připomíná filumenistické muzeum. Vzniklo v bývalém evangelickém kostele a v Polsku je jediným svého druhu. Expozice jsou věnovány ohni, zápalkám a dalším předmětům a činnostem, které s tím souvisejí. Jedna je také věnována historii města.
Havel z Lemberka byl český šlechtic, který byl za věrné
služby králi Václavu I. odměněn funkcí kladského
kastelána.
Helena Getterowa byla kulturní a vzdělávací aktivistka, kladská
patriotka, a hlavně iniciátorka vzniku filumenistického
muzea, jehož byla poté několik let ředitelkou.
Havel z Lemberka byl prvním z rodu Lemberků. Známější je však jeho manželka Zdislava z Lemberka, jež byla v roce 1995 svatořečena. Manželé měli pravděpodobně čtyři děti. Několik let byli Lemberkové pány Kladska, ale později jim bylo území odňato.
… na ploše před muzeem na tzv. Malém náměstí stojí kamenný pranýř z roku 1556, který je jednou z mála památek někdejšího slezského soudnictví?