2Staň se rekrutem pevnosti Kłodzko z 18. století

Staň se rekrutem pevnosti Kłodzko z 18. století

Pevnost Kłodzko je unikátní památkou moderní vojenské architektury. Najdeme ji v centru města na hoře Forteczna. Na ploše více než třiceti hektarů můžeme sledovat dobře zachovalé stopy vojenské kultury. V podzemních labyrintech pocítíme atmosféru dávného života žoldáků. Historie tvrze sahá do 10. století, kdy tu stál středověký dřevěný opevněný hrad. Ten byl nejprve přestaven na zděné obranné sídlo kladských vládců, později byl znovu přebudován a opevněn, aby vyhovoval nejnovějším požadavkům vojenské architektury 17. a 18. století. Kromě expozic zobrazujících dějiny tohoto místa zde můžeme obdivovat také nádherné panorama města a okolních hor.

Pevnost Kłodzko
  • historická stezka kolem pevnosti / vchod od parkoviště v ul. Nowy Świat
  • 57-300 Kłodzko
Jak se sem dostat veřejnou dopravou?
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

V rámci netradičního interaktivního dobrodružství se s průvodci ve vojenských mundúrech z napoleonské éry
přeneseme do dávných časů. Zajímá vás, jak vypadá dělo z 19. století? Víte, co jsou minérské chodby? Jaká byla role velitele pevnosti? Co je 47. pruský pěší pluk? Srdečně zveme na originální projekt pro děti a mládež s názvem Staň se rekrutem pevnosti Kłodzko z 18. století. V něm se staneme součástí pevnostní zálohy. Ale pozor! Poznáme i strádání během někdejší náročné vojenské služby.

K nejznámějšímu obléhání pevnosti došlo během napoleonských válek. Bojovalo se všude kolem. Jak dlouho? Více než tři měsíce! Rozhodující útok provedli Francouzi v noci z 23. na 24. června 1807. Velitel obrany, generál von Götzen, pak pevnost vydal nepříteli. Kłodzko však bylo zasaženo i během husitských válek, války třicetileté a slezských válek.

Právě ve válečných dobách využívali obyvatelé města jako úkryt podzemní chodby, které byly vyhloubeny ve středověku. Tehdy sloužily také jako sklad spousty druhů zboží včetně piva. Labyrint tunelů, chodníků a hustá síť chodeb je v současnosti zpřístupněn jako tzv. podzemní turistická trasa dlouhá zhruba šest set metrů.

Víte, že?

… se Kłodzku pro podobnost historického jádra s českým hlavním městem říká „malá Praha“? Např. most svatého Jana v mnohém připomíná Karlův most, a to i přesto, že je starší a menší…