3Stará škola ožívá

Stará škola ožívá

Dřevěnka neboli stará dřevěná barokní škola je jednou z kulturních památek Police nad Metují. Roubená patrová budova školy s mansardovou střechou byla postavena v roce 1785. V budově se nacházely dvě třídy a dva byty – pro řídícího a pomocného učitele. Výuka ve škole probíhala až do roku 1857. Poté byla budova využívána jako truhlářská dílna a také zde byly nájemní byty. V současnosti je možné v Dřevěnce zhlédnout expozici se dvěma třídami a bytem z počátku 20. století. K vidění je také původní dřevěné schodiště či latríny v zahradě za školou.

Stará škola (Dřevěnka)
  • Hvězdecká 15
  • 549 54 Police nad Metují
Jak se sem dostat veřejnou dopravou?
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

Přijďte si vyzkoušet, jak se chodilo do školy v 19. století. Učitel nás seznámí s dobovou výukou a každodenním životem ve staré škole. Na dvorku za školou si budeme moci vyzkoušet praní na valše i v pračce kejvačce. Připravena budou také speciální razítka, s jejichž pomocí si vyrobíme vlastní pohlednici.

Život žáků ani učitelů nebyl na počátku 19. století lehký. V běžné praxi tehdejší výuky byly tresty rákoskou a jiné tělesné postihy. Žáci se ve škole učili mj. různým praktickým dovednostem a také pan učitel si na své skromné živobytí musel přivydělávat nejrůznějšími řemesly.

V nedalekých Orlických horách např. kantoři vyráběli ze zbytků skel podmalby na skle, jinde tkali či se věnovali výrobě hraček. Také děti si musely vystačit s málem – dokonce i hračky si musely vyrábět samy z toho, co kde našly: z klacíků, ústřižků látek a provázků.

Víte, že?

… ve staré polické škole se přestalo vyučovat v roce 1857 z obavy, že má špatnou statiku a mohl by se zřítit strop v jedné ze tříd? Školní budova však stojí dodnes, tedy již dvě stě třicet pět let…

  • Stolová hora Ostaš
  • Muzeum Merkuru v Polici nad Metují