8Veselá věž

Veselá věž

Během prázdninových sobot se radniční věž změní ve veselou a zábavnou zónu pro celé rodiny. Návštěvníky čekají historické hádanky, hudební program a ukrytá překvapení. Vše s tematikou świdnických legend a pohádek. Jejich prostřednictvím se seznámíme také se zdejšími historickými postavami, např. Annou Svídnickou či svídnickými knížaty. Hravou formou nahlédneme i do oblasti astronomie, jíž se věnovala Maria Kunicová (Cunitz).

Wieża Świdnica (Věž Świdnica)
  • Wewnętrzna 4
  • 58-100 Świdnica
Jak se sem dostat veřejnou dopravou?
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

Świdnická věž má zajímavý původ – ve své více než sedmisetleté historii byla několikrát zbourána a znovu přestavěna. Radniční věž byla pravděpodobně první zděnou stavbou na świdnickém náměstí, a to již ve 13. století. Věž vydržela I. i II. světovou válku v dobrém stavu. Zdobila świdnický Rynek (náměstí) více než 202 let, až do 5. ledna 1967, kdy se propadla z důvodu špatných postupů při opravných pracích na věži a demolici sousedních budov. Svůj současný vzhled získala díky rekonstrukci, která proběhla v letech 2010–2012.

Anna Svídnická – dcera Jindřicha II. Svídnicko-Javorského, manželka Karla IV. Lucemburského, českého krále a císaře německého národa, matka Václava IV., českého a německého krále, a Elišky, manželky rakouského knížete Albrechta III. Habsburka.

Maria Kunicová (Cunitz) – žena astronomka. Zajímala se o astronomii a vzdělávala se v poezii, malířství, hudbě a také v matematice, medicíně a historii. Bydlela v kamenném domě „Pod Zlatým chlapcem“ (nyní Rynek 8), odkud ze střechy pozorovala planety Venuše a Jupiter. Jejím nejznámějším dílem je „Urania propitia“, které přispělo k šíření poznatků o doposud objevených Keplerových zákonech planetárního pohybu.

Před budovou radnice se nachází socha Marie Kunicové (Cunitz) – postava originálních rozměrů, v bronzu, sedící na lavičce na świdnickém Rynku, s pohledem zaměřeným na nebe.

Víte, že?

… Annu Svídnickou si Karel IV. původně vyhlédl jako možnou manželku pro syna Václava? Ten však zemřel, stejně jako Karlova druhá manželka Anna Falcká, a tak se Karel rozhodl pojmout ji za choť sám.