Cesta z Prahy do Świdnice je časově nejnáročnější, počítejte s šesti hodinami na cestách. Kvůli tomu musíte samozřejmě vyrazit brzy, z pražského hlavního nádraží vyjeďte v 6:24 směr Pardubice. Potom pokračujte přes Lichkov a Kamieniec Zabkowicki, kde vás čeká poslední přestup směr Świdnica.
Trasu Wroclaw – Świdnica zvládnete za necelé tři hodiny s jedním přestupem v Bielawě. Doporučujeme spoj vyjíždějící v 7:40.
Praha - SwidnicaŚwidnická věž má zajímavý původ – ve své více než sedmisetleté historii byla několikrát zbourána a znovu přestavěna. Radniční věž byla pravděpodobně první zděnou stavbou na świdnickém náměstí, a to již ve 13. století. Věž vydržela I. i II. světovou válku v dobrém stavu. Zdobila świdnický Rynek (náměstí) více než 202 let, až do 5. ledna 1967, kdy se propadla z důvodu špatných postupů při opravných pracích na věži a demolici sousedních budov. Svůj současný vzhled získala díky rekonstrukci, která proběhla v letech 2010–2012.
Anna Svídnická – dcera Jindřicha II. Svídnicko-Javorského,
manželka Karla IV. Lucemburského, českého krále a císaře německého národa, matka Václava
IV., českého a německého krále, a Elišky, manželky rakouského
knížete Albrechta III. Habsburka.
Maria Kunicová (Cunitz) – žena astronomka. Zajímala se
o astronomii a vzdělávala se v poezii, malířství, hudbě a také
v matematice, medicíně a historii. Bydlela v kamenném domě
„Pod Zlatým chlapcem“ (nyní Rynek 8), odkud ze střechy pozorovala
planety Venuše a Jupiter. Jejím nejznámějším dílem je
„Urania propitia“, které přispělo k šíření poznatků o doposud
objevených Keplerových zákonech planetárního pohybu.
Před budovou radnice se nachází socha Marie Kunicové (Cunitz) – postava originálních rozměrů, v bronzu, sedící na lavičce na świdnickém Rynku, s pohledem zaměřeným na nebe.
… Annu Svídnickou si Karel IV. původně vyhlédl jako možnou manželku pro syna Václava? Ten však zemřel, stejně jako Karlova druhá manželka Anna Falcká, a tak se Karel rozhodl pojmout ji za choť sám.