5Zámek jako obranné místo

Zámek jako obranné místo

Více než sedm set let starý zámek musel odolávat útokům husitů i Švédů. Čím je jedinečný? Tajemstvími, skrytými chodbami a průchody a také svou obrannou věží, donjonem, která sloužila i k bydlení. Během třicetileté války byl celý objekt tak zničen, že málokdo doufal v jeho obnovu. Oprav se zámek dočkal až několik let po ukončení vojenských konfliktů. Na začátku 17. století bylo dostavěno nejmladší, východní křídlo. Přestože zámek po druhé světové válce téměř půl století chátral, po opravě střechy a úpravě některých místností vypadá skvěle. Jeho šedesát čtyři komnat s nádhernými klenbami a portály rozhodně stojí za pozornost!

Zámek Kapitanowo
  • ul. Marii Konopnickiej – Zamek
  • 57-410 Ścinawka Średnia
Jak se sem dostat veřejnou dopravou?
Jak se sem dostat (mapa)?
sat

Kam se podíváte?

Seznámíme se se zámkem Kapitanowo a jeho obrannými prvky. Dozvíme se, čím se liší zámek a palác. Ukážeme si též různé druhy střelných zbraní, jako jsou muškety, pušky či pistole, ale i zbraní na blízko, jako jsou například meč, šavle nebo halapartna. Co nás čeká dál? Mimo jiné také interaktivní ukázka střelby, která nás zavede do doby, kdy se o tento objekt těžce bojovalo. Sami si budeme moci vyzkoušet mj. střelbu z luku a ze vzduchovky.

Okolo roku 1500 se na zámku stala velká tragédie. Vzbouřenci, kteří nejspíš nedostali od panovníka zaplaceno, nečekaně napadli obyvatele zámku. Zavražděny byly převážně ženy. Zůstaly totiž ve společenské místnosti, odříznuty od všech únikových cest. Na místě zrušených latrín byl proto později vybudován sál, který v případě napadení umožnil získat jednu až dvě hodiny času navíc pro útěk.

V roce 1647 se zámek pokusila dobýt švédská pěchota. Tento útok však pro ni nedopadl dobře. Ač to tak možná na první pohled nevypadalo, zámek měl již v té době poměrně kvalitní podmínky pro obranu. Především obranné věže s ochozem pro střelce a také propracovaný systém tajných chodeb a průchodů. Proto byl úspěšný až druhý pokus Švédů, a to díky dělostřeleckému útoku a ohromnému požáru způsobenému ostřelováním.

Víte, že?

… zámek je považován za jedno z mála původně dochovaných středověkých rytířských sídel ve střední Evropě? Gotická část zámku nebyla nikdy přestavěna. Jeho donjon, obytná a obranná věž, navíc patří mezi největší v Polsku.